Elkezdődött a projekt, melynek keretei között a Magyar Baptista Szeretetszolgálat Pedagógiai Intézete megbízásából több ezer oldal kéziratot és kódexet digitalizálunk. A Kárpát -medence több pontján keresztül ívelő munka első állomása Gyulafehérvár volt, ahol a Batthyáneum könyvtárban őrzött 19 db anabaptista kéziratot vettünk objektív alá.
Specialistáink, Bedő Dániel és Novák Márton, egy hét alatt közel 6 000 oldalt dolgozott fel a kifejezetten érzékeny, több száz éves iratokból.
A könyvtárat gróf Batthyány Ignác kezdeményezésére alapították 1804-ben. Korábban a Batthyány-kastély része volt, majd önálló intézményként működött tovább. A Batthyaneum Európa egyik legértékesebb könyvtára, gazdag gyűjteményében több mint 300 000 kötet található. Az épületben az Erdélyi Múzeum Egyesület is helyet kapott. Ritka és értékes könyvek, kéziratok, nyomtatványok és térképek találhatók itt. A Batthyaneum fontos szerepet játszik a magyar és nemzetközi tudományos életben, valamint kulturális központként is szolgál Gyulafehérváron. Rendszeresen rendeznek kiállításokat, rendezvényeket és tudományos konferenciákat a könyvtárban.
Éppen az ott-tartózkodásunk alatt kapták meg az örömteljes hírt, hogy a bibliotéka több kódexét is sikeresen az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították. A 11 kódex között olyan egyedülálló anyagok szerepelnek, mint a Codex Aureus, vagy az Ada kódex.
A projekt keretében digitalizált anyagok:
Ezeket az anyagokat speciális érzékenységükből adódóan Phase One iXH reprográf rendszerekkel és a FADGI-4 star irányelvei szerint felvételeztük, hogy a létező legjobb minőségben, időtállóan tudjuk megőrizni az utókornak.
Hamarosan ezek az Erdély története szempontjából is releváns, a alvinci anabaptista közösséget (16-18. század) reprezentáló kéziratok mindegyike elérhető lesz az interneten, így a még közönség előtt sosem publikált anyagok kutathatóvá válnak. A projektet Balog László történész, a Magyarországi Baptista Egyház Pedagógiai Intézetének munkatársa és dr. Szabó Csaba, a Baptista Pedagógiai Intézet főigazgatója koordinálja.